Часто служіння в усвідомленні суспільства несе в собі негативну конотацію.
Чому так?
Чомусь при слові служіння виникає образ гнівного пана, якому ти довіку маєш підкорюватися та “гнути спину”, не маючи власної свободи, дій та рішень”. Комусь то вирине образ навіть світовий рабовласництва.
Проте служіння є в гарному розумінні. Ось наприклад, коли в родині народжується дитина, то всі сили, енергія, та ресурси йдуть на служіння цій дитини, допоки вона не зросте і зможе стати самостійною, скажімо так, одиницею.
Тобто служіння це обмін своїх сил, натхнення, ресурсів заради отримання власної самореалізації. Служіння може бути на користь власної родини, як вже згаданий вище приклад з дитиною, на користь своєї праці (кар’єри), на користь своєї країни, на користь світового блага тощо. Тобто це різні рівні від свого до загальносуспільного.
Звісно, що служіння може бути обернуто і проти: служіння ворогу, служіння тому, що шкодить людині та світу.
Служіння це не завжди про фанатичне захоплення. Як скажімо, ми знаємо релігійних фанатиків, що під словом “служіння” часом доходять до деструктивних станів.
Втім, здорове розуміння служіння, це цілком гарна історія. Звісно в ній є свої “треба і мушу”, а не просто чи є мотивація та примхливих “хочу”. Навпаки, в часи, коли нам не хочеться, але ми продовжуємо регулярно та систематично, видавати результат на користь інших, і показує служіння. На початку це завжди вибір, а не примус. Тобто людина обирає сама згідно своїх бажань та якостей, йти шляхом служіння, і послідовно ним рухається. І це те, де служіння не одне й те саме, що примус (читай панщина, чи то рабство), коли без твого дозволу та волі змушують робити щось. Втім, коли ми віддаємо дітей в школу, це до речі, часто примус, це рідко виходить не з їх волі, але дорослий діє так, бо дитина не є свідомою, і тому дорослий бере на себе цю відповідальність за неї. Так служіння це про відповідальність.
Також служіння, це не про віддачу себе до останньої краплі, коли людина впадає в крайні виміри вигоряння, і кляне все і всіх. Це знання своїх меж віддавання.
Тобто підсумовуючи концепцію служіння, це про:
свідомий вибір робити корисне
послідовна та самовіддана праця, також за допомогою треба і мушу
постійний та сталий розвиток
відповідальність за результат
продуктом служіння має бути щось на користь суспільства чи світу
людина натомість отримує відчуття самореалізації та сповненої місії
Добре, сподіваюсь зі поняттям служіння ми розібрались.
Тепер помислимо разом про служіння та туризм. Туризм як на мене має в собі велику частку цієї концепції служіння. Це не про постійне “так” на всі забаганки туриста, але це повага до гостя, я бажання зробити його перебування, його мандрівку на найвищому рівні. Звісно, без фанатизму, бо турист буває різним. І для того є писані та неписані правила, як працювати з клієнтом, і де служіння має свої органічні межі.
Поговоримо до прикладу про готель. Коли гість заїжджає в певний готель, він очікує, що порине в атмосферу затишку і комфорту, що люди, які працюють в готелі просякнуті атмосферою служіння. Це так і має бути. І чим вище цей рівень готелю, тим цей рівень служіння вище.
Служіння в туризмі, тут теж безліч прикладів, як вас обслуговують під час екскурсії, як виглядає гід, як відповідають в соціальних мережах, або по телефону.
Втім, існує багато тур компаній, чиї засновники і (та) відповідно співробітники не вибрали концепцію служіння, а обрали робити “красивий” бізнес. Це фірми, які хочуть брати, не даючи.
І це дуже добре відчуває як турист, так і партнер такої фірми.
Концепція служіння це синонім сервісу. Коли кажуть, там немає сервісу. Водій на трансфері виглядає брудно, немає сервісу (бо це служіння, бути охайним, працюючи з туристом), дівчина на рецепції не пояснила, що сніданок до 9 30, а ви прийшли в 10 і пропустили свою їжу, це немає сервісу (бо служіння, зробити про це повідомлення в номері). Можу приводити ще мільйон прикладів. Сервіс - це цілком вимірювана категорія. Її можна “тримати в руках”, хоча і часто ховається під суб’єктивним сприйняттям.
З яких елементів складається концепція служіння в туризмі?
Посмішка. Так її досі не достатньо, якщо ми говоримо про український туризм. Вона має бути влучною, та щирою.
Турбота. Іноді ігнорування та небажання виконувати прості (навіть елементарні) потреби гостя. Часто вони навіть йдуть під грифом “за замовчуванням” в світовій практиці, але чомусь викликають великі труднощі для виконання. При тому, це парадоксально, бо українці, дуже гостинні, і щедро зустрічають гостей в своїх домівках.
Розвиток. Якщо це твій власний вибір, якому ти свідомо обрав віддавати себе (свої час, енергію, якості) на користь туристичної сфери, треба зростати, бо туризм то є дуже динамічна сфера.
Кому служимо?
Велика ідея, служити Пану Туристу, щоб він гарно відпочив та звернувся до агенції (готелю) знову.
Але я хочу підсвітити тут інше:
Чи має стояти готель чи тур фірма на варті інтересів та служити національним інтересам?
На мою думку, так. Круто, коли готель, несе в собі частку національного коду. Коли ви приїжджаєте у Львів, то в готелі в номері вам залишають шматочок пляцок, це приємно. Або коли огранюють локальну культуру та традиції тої чи іншої місцевості, надаючи сервіс це завжди звучить доречно і правильно.
Більшість тур компаній України не служать національним інтересам. Бо більшість працює на закордонний туризм. Ні, це не погано працювати з закордонним туризму, а не на закордонний туризм. Але я часто бачу байдужість серед агенцій, робити бодай щось заради розвитку свого туризму та служіння в межах країни. Попри те, що багато зараз говорять, яка Україна пишна, має стільки цікавих локацій, і гори і море, втім, зайдіть в звичайну агенцію в вашому місті, та запитайте, що вони пропонують з українських турів. Ви будете здивовані…
І це є таке однобоке “служіння” коли, в увагу береться комерційний інтерес, а національний інтерес зовсім відкидається. Ось чому до 24.02.2022 (та і після), більшість сайтів українських туристичних фірм мають російську мову як основну, закордоном ми сприймали як норму російськомовних гідів, і охоче приймали запрошення на ворк шопи від представників готелів для регіону “росія-СНД”.
Висновок:
Концепція служіння в туризмі це обов’язкова складова.
Концепція служіння має носити національний характер.
Концепція служіння потрібно переосмислювати, посилювати та зміцнювати в сучасному стані як готельної, так і туристичної справи в Україні.
Кожна людина, яка вже в індустрії або лише замислюється про неї має чесно проаналізувати себе на готовність служити своїй справі, і відмовитися, якщо це йде в розріз світоуявленню та власним якостям.
В Travel Ukraine, ми готові створювати та організовувати для вас найцікавішу подорож, щоб ви отримали максимум від відпочинку! Обирайте вже з існуючих турів, або ж ми можемо створити тур спеціально для вас 💛💙
Comments